Slovan zdolal Chabarovsk 3:2, v tabuľke poskočil na desiate miesto

15.01.2014 Celý región

Bratislava 15. januára (TASR) - Hokejisti Slovana Bratislava zvíťazili v stredajšom zápase KHL nad Amurom Chabarovsk 3:2. "Belasí" tak poskočili na 10. miesto tabuľky Západnej konferencie KHL, no od 8. miesta zaručujúceho play off, ich stále delí desať bodov.

Zverenci trénera Rostislava Čadu sa najbližšie predstavia doma v piatok, keď o 19.00 h privítajú Admiral Vladivostok. Štvorzápasovú domácu sériu zakončia v nedeľu proti Metallurgu Novokuzneck (17.00 h). O tri dni neskôr sa predstavia už na ľade AK Bars Kazaň.

Veľká šanca T. Mikúša

Slovan bol od úvodu aktívnejší a diktoval tempo hry. Už v 4. minúte sa ocitol v dobrej šanci Mojžíš, ale brankára hostí Järvinena neprekonal. Na druhej strane ohrozil Janusa Teslenko, ale to bolo zo strany Amuru v prvej tretine takmer všetko. V 11. minúte vypálil ihneď po buly Brejčák, no pozorný Järvinen jeho strelu skrotil. Slovan sa snažil tvoriť hru, ale hostia dobre bránili, nepúšťali ho do vyložených streleckých pozícií a postupne jeho útočné snahy otupili. V 17. minúte potiahol puk do pásma Hudáček, prenechal ho Šatanovi, ale Järvinen si opäť poradil. V samom závere sa ocitol vo výbornej šanci Štajnoch, no tiesnený obrancom nezakončil presne.

Gólová druhá tretina

"Belasí" odštartovali druhú časť veľkým náporom. Strely Vondrku, Radivojeviča a Šatana sa ešte neujali, ale v 24. minúte Bakoš našiel v dobre pozícii Šťastného a ten prestrelil Järvinena - 1:0. Domáci fanúšikovia si však vedenie dlho neužili. Amur totiž už po necelej minúte využil veľkú chybu súperovej obrany, Lugin poslal krížnu prihrávku pred bránku na voľného Tarasova a ten už len doťukol puk do siete - 1:1. Slovan aj napriek inkasovanému gólu pokračoval v tlaku a na ľade naďalej dominoval. V 29. minúte zaúradoval znova jeho štvrtý útok. Bakoš potiahol puk do útočného pásma, obkorčuľoval bránku, jeho prvá strela sa ešte neujala, ale v skrumáži si našiel odrazený puk a dorazil ho do siete - 2:1. V týchto chvíľach mali domáci jednoznačne navrch, boli rýchlejší, kombinačnejší a lepší v osobných súbojoch. Na Järvinena sa valil jeden útok za druhým, no Bratislavčanov zradila koncovka. Tomáš Mikúš v 32. minúte opečiatkoval žŕdku, o tri minúty neskôr Miklík v čistej šanci prestrelil bránku a Šatan sa medzi doma brániacimi hráčmi už nedostal k dobrému zakončeniu. Nevyužité šance mrzeli domácich dvojnásobne v 38. minúte, keď druhýkrát v zápase nechali pred vlastnou bránkou voľného hráča a Krikunov dorazil Dubininovu strelu za Janusov chrbát - 2:2.

V závere čaroval Janus

Čistý zápas "pokazil" až v 44. minúte prvý faul Sigaleta, ale Amur s presilovkou nenaložil dobre a Janusa prakticky neohrozil. Po vyrovnaní počtu hráčov na ľade sa opakoval scenár z prvých dvoch tretín. Aktívny Slovan tlačil a v 48. minúte sa dočkal aj tretieho gólu, keď Hudáček dorazil Šatanovu strieľanú prihrávku - 3:2. Vzápätí sa Bakoš predral pomedzi dvojicu obrancov, ale mieril privysoko. Po ďalšej chybe v domácej obrane mohol vyrovnať Fisenko, ale Janus zázračne zachránil. Domáci gólman predviedol ďalší parádny zákrok, keď betónom zabránil takmer istému gólu Klimčuka. Amur v záverečných minútach tlačil, mal niekoľko dobrých možností vyrovnať a vyskúšal aj hru bez brankára, no Slovan už tesný náskok ubránil.
.
Slovan Bratislava - Amur Chabarovsk 3:2 (0:0, 2:2, 1:0)
Góly: 24. Šťastný (Bakoš, Sigalet), 29. Bakoš, 48. Hudáček (Šatan, Mihálik) - 25. Tarasov (Lugin), 38. Krikunov (Dubinin, Smurov). Rozhodcovia: Gašilov, Odiňš - Birin, Zacharenkov, vylúčení: 1:0, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 10.055 divákov (vypredané)

Slovan Bratislava: Janus - Škoula, Sigalet, Mihálik, Mojžíš, Štajnoch, Brejčák - Miklík, Bližňák, Vondrka - J. Mikúš, Ölvecký, Bartovič - Šatan, Radivojevič, Hudáček – Bakoš, Šťastný, T. Mikúš
Amur Chabarovsk: Järvinen - Bykov, A. Loginov, Sedunov, V. Loginov, Teriajev, Reese, Ježov - Šiškanov, Tarasov, Stepanov - Juňkov, Fisenko, Lugin - Smurov, Dubinin, Krikunov - Klimčuk, Teslenko, Kopijenko

Hlasy:
Rostislav Čada, tréner Slovana: "Mali sme za sebou fyzicky náročný zápas so Sibirom, prejavilo sa to na zhoršenom pohybe a slabšom silovom zakončení v útoku. Dôležité bolo, že sa presadil štvrtý útok, ktorý dal dva góly. V závere sme vďaka obetavému výkonu, dobrému Janusovi a musím priznať, že aj troche šťastia doviedli zápas do víťazného konca."

Martin Bakoš, útočník a strelec druhého gólu Slovana: "Bol to náročný zápas, dvakrát sa im podarilo vyrovnať, no nakoniec sme zvíťazili a máme dôležité body. Myslím si, že rozhodlo to, že sme sa viac tlačili do bránky a z toho sme aj dali góly. Náš útok sa presadil aj preto, že neboli presilovky a oslabenia, takže sme mali viac priestoru na ľade. Hralo sa nám naozaj dobre."
Tomáš Mikúš, útočník Slovana: "Je to naša práca, tej mladej štvrtej lajny, trošku to rozbiť v útoku, podržať puk, spraviť tam vietor a hlavne nedostať gól, čo sa nám dnes podarilo. Vliať do toho mladú krv. Myslím si, že sme spravili dobrú prácu."
Jaroslav Janus, brankár Slovana: "Dnes sme mali aj šťastie. Myslím si, že keď sme papierový favorit, nehráme tak dobre ako proti slabším súperom. Je to pre nás ťažšie, ale dnes sme to zvládli a ukázali sme bojovnosť až do konca."

Jevgenij Popichin, tréner Amuru: "Gratulujem súperom k víťazstvu. Dnes sme videli rýchly hokej, my sme urobili veľa chýb. Za stavu 2:3 sme mali tri-štyri šance streliť vyrovnávajúci gól, no nepremenili sme ich. Dnes vyhral lepší tím."